Neden Yerel Medya

İzleyici Yerel Medyada kendini direk ilgilendiren programları takip etmekte, programlarda kendi yaşam tarzını, kültürünü bilen insanlarla sohbet etme ve paylaşma imkanı bulmaktadır.

Kendi yöresinin haberlerini, sosyal etkinliklerini, kendi bölgesini tanıtıcı programlarını ve belgesellerini izleme imkanı bulmaktadır.

Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü ve RTÜK kayıtlarına göre ;

210

Yerel tv kanali

929

yerel radyo kanali

2381

yerel gazete

3520

TOPLAMDA YEREL MECRA

Bulunmaktadır.

Yerel Medyanın Avantajları

Yerel Medyada Kullanılan Mecralar

Ulusal yayınların ulaşmadığı bölgelerde (Türkiye’nin coğrafi konumu v.b.), yerel mecraları kullanarak geniş erişime ulaşmak mümkündür. Bizzat yerinde olduğu için bayi satışlarını direk olarak etkiler. Bayiinin firmaya olan güvenini  ve firmanın imajını bayii gözünde arttırır. İstenildiğinde sadece bölgesel çapta düşük bütçeli özel kampanyalar gerçekleştirilebilir. Ulusal Medya kuruluşlarına nazaran daha düşük bütçelerle etkin kampanyalar gerçekleştirilebilir.

YEREL MEDYADA KULLANILAN MECRALAR

Kültürel değerlerin temsilcileri olarak öne çıkan yerel medya’ da kullanılan mecralar ve nicelikleri şöyledir.

 Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü ve RTÜK kayıtlarına göre ;

   65 ilde   15 bölgesel  210 yerel TV kanalı (16 ilde TV bulunmamaktadır.

     81 ilde   98 bölgesel  929 yerel Radyo kanalı

     81 ilde   23 bölgesel  2.381 yerel Gazete    bulunmaktadır.

 

Televizyon

 

Anadolu insanı, kendi bölgesini ilgilendiren haberleri ve ardından spor haberlerini yerel TV’ ler den izlemektedirler.Ayrıca Ramazan ayında, iftar vakitlerinde  yerel TV’ ler izlenmektedirler. İftar  vakitlerinde 1 dakikalık kuşaklar etkili reklam çözümleri olarak karşımıza çıkar.

 

Yerel TV’ lerde Neler  Yapabiliriz ?

  Kuşak reklamları

  Bant reklamlar

  Program sponsorlukları

  Advertorial

RADYO

Ulusal radyoların, Türkiye’ nin coğrafi konumu nedeniyle tüm bölgelere ulaşamıyor olması ve halkın kendini direkt ilgilendiren programları buluyorolması yerel radyoların dinlenirliliğini arttırmaktadır. 2007 yılında RTÜK’ ün yapmış olduğu Radyo Dinleme Eğilimleri Araştırmasında bölgesel ve yerel radyoların dinlenme oranları ülke genelinde % 60’ tır. 

Yerel Radyolarda Neler  Yapabiliriz ?

  Kuşak reklamları

  Program sponsorlukları

  DJ Talk

  Haber desteği

  Free yayın desteği

GAZETE

Yerel Gazetelerin tek görevi , bölgenin kültürüne sahip çıkmak ve kültürel kodları korumaktır.  Yerel gazeteciler, bölge insanına hemşerilik ilişkisiyle bağlı olduğu için bölge sorunlarıyla ilgili doğru bilgi verirler. Bölge insanı da gazetelerde kendilerine yakın bir söylev bulmaktadırlar. Herkes bulunduğu bölgenin gazetesinde kendini alakadar eden bir haberi mutlaka bulmaktadır.

 

 YEREL GAZETELERDE NELER YAPILABİLİR? 

  İlanlar

  Insert

  Cover

  Haber desteği

OUTDOOR (AÇIKHAVA)

Günümüzde Anadolu dahil, eğlence mekanlarının ve AVM’ lerin çoğalması boş zamanlarını dışarıda geçiren insanların çoğalmasına yol açıyor. İnsanlar açık havaya çıktıklarında istemedikleri mesajları alma kaygısı taşımadıklarından, doğal dirençleri pasif durumdadır. Bu yüzden dikkat çekici, ışıklı ve hareketli objeler kolayca bilinç altını etkiler. Hedef kitlenin yoğunlukla karşılaştığı ünitelerin ve hareketli olduğu bölgelerin doğru seçimi ile il/ilçe bazında doğru planlanması sayesinde hedef odaklı iletişimi mümkün kılar.

Büyük sergileme alanlarıyla çarpıcı görselliğe izin veren açık hava, etkili iletişim sağlar, reklam mesajının etkisini ve marka algısını artırır. 

YEREL AÇIKHAVADA NELER YAPILABİLİR?

Billboard

Raket

Megalight

Led Ekranlar

Araç giydirme & taksi kanopi

Tramvay giydirme

Otobüs durakları

Duvarlar Yol panoları

AVM & Havalimanı ekranlar